Bolestivá čéška
Bolest kolen je běžným jevem, který nám dokáže pokazit radost z hlubokého dřepu. Také chůze po schodech se může proměnit v utrpení srovnatelné s výstupem na Rysy. Zhoršení pozorujeme zvláště po nucené flexi kolenních kloubů, kterou jsme si “vychutnali” při návštěvě nového muzikálu.
Na poškození chrupavky čéšky, lidově “jabka”, můžeme pomýšlet, je-li maximum potíží lokalizováno do přední partie kolena. Jednostranné potíže se vyskytují následkem úrazu, kontuze, deformity dolní končetiny nebo asymetrické sportovní zátěže (kuželky). Také dysbalance svalů při atrofii má nepříznivý vliv na vedení čéšky v járku stehenní kosti.
Během ortopedického vyšetření je posouzen stav výživy čtyřhlavého svalu stehenního. Hodnotíme drásoty při tření kloubních ploch a polohu čéšky v různých stupních flexe kolena. Při hoblíkovém testu můžeme zjistit zkrácení zevních postranních vazů, které čéšku přitahují ke kosti stehenní. Tímto se zvyšuje tlak na chrupavku, která pak nemůže “nasávat” výživný kloubní mok. Dehydratace vede k mikroskopickému rozpadu a k rozvláknění původně dokonale hladkého povrchu. Drobné vločky chrupavky se usazují na kloubní výstelce, kterou provokují k nadprodukci tekutiny. Již pár mililitrů výpotku zvyšuje napětí pouzdra a irituje tím jeho četná nervová zakončení. Bolest se tak může šířit až do podkolenní jámy.
Na rentgenovém snímku posuzujeme tvar a centraci čéšky. Často jsou patrné odchylky od ideálního bikonkávního tvaru kloubní plochy. Tato vrozená variabilita je dalším významným faktorem pro zvýšené opotřebení. Kvalitu chrupavky krásně zobrazí magnetická rezonance. Avšak nejdokonaleji nám chrupavku ukáže artroskop, který se stal též nástrojem účinné terapie.
V první fázi léčíme bolest předního kolena mobilizací, stretchingem a posílením oslabených svalových skupin zodpovědných za správnou centraci jabka. Také úprava pohybového režimu je nedílnou součástí terapie. Při neúspěchu přichází na řadu artroskopické uvolnění zkrácených vazů, které zbrzdí degeneraci kloubu. Další možností je artroskopická náhrada defektní chrupavky vazivovou tkání (návrty spodiny defektu). Nejmodernější technikou je kultivace odebraného vzorku chrupavčitých buněk. Touto metodou lze vyprodukovat “kvalitní záplatu”.
Artroskop se tak v rukou zkušeného operatéra stává nejen diagnostickým, ale především účinným rekonstrukčním prostředkem. Obliba miniinvazívních zákroků roste také proto, že snižují pooperační bolest a počet hodin strávených ve zdravotnickém zařízení.
Nejlepší je vědět, že zátěž čéšky se chůzí po schodech zvýší až sedmkrát ve srovnání s chůzí po rovině. Četli jste s nataženými koleny? Tak příště!